This Revolution

revolúcia je zvrat, obrat, základná, podstatná zmena, vznik novej kvality v určitom bode vývojového procesu, napr. vo vývoji spoločnosti je to sociálna revolúcia.

Marihuana

Na Slovensku je trestné prechovávať marihuanu, či už pre vlastnú potrebu alebo za účelom predaja.


http://www.webgarden.cz/_/common/smiley07.png#lo=6

Najstaršie dôkazy o používaní konopy pochádzajú z doby pred siedmimi tisíckami rokov v starom Babylone. Prvenstvo v pestovaní konopy mala Čína, najstarší historický dôkaz o využívaní konope sa našiel z doby neolitu v údolí Žltej rieky pred 6500 rokmi. Využívali konopu hlavne na šaty, rybárske siete, laná. Konopné vlákna sa s rozvíjajúcim priemyslom stále ľahšie získavali.

Fyzické poruchy

hromadí sa v mozgu, semenníkoch, vaječníkoch a v pečeni
 

Po vyfajčení jednej marihuanovej cigarety (joint) sa dá preukázať 40%-50% THC v bunkových membránach, po 4–8 dňoch v krvi, 10%-20% po 30 dňoch a 1% po 48–138 dňoch v tukovom tkanive a vo vlasoch. Pri pravidelnom užívaní sa účinná látka THC hromadí v organizme.


THC sa viaže na postsynaptické receptory centrálnej nervovej sústavy a spôsobuje spomalenie synaptického prenosu.

 


Dopady zriedkavejšieho používania

 

 

znížená kapacita vnímania a porozumenia

sťaženie koncentrácie

zvýšenie reakčného času

zmenená orientácia v čase a priestore

zmeny nálad

impulzívne chovanie

 


Dopady chronického užívania

 

znížená kapacita vnímania a porozumenia

zhoršenie krátkodobej pamäti

fajčenie drogy je karcinogénne (nikdy nebolo lekársky potvrdene)

zvýšenie reakčného času

zmenená orientácia v čase a priestore

kolísanie nálad

 


Vedľajšie príznaky

 

rozšírené zornice

červené oči

zvýšená chuť na jedlo, hlavne sladké

zvýšená spotreba tekutín

sucho v ústach

 


Charakteristika podľa regiónov

 

Západoafrická a karibská marihuana

Západoafrická a karibská marihuana je po skosení zelená, počas sušenia zhnedne. Je dobre lisovateľná vďaka vysokému obsahu živičných látok. Pri spracovaní sa plodnaté a kvetnaté časti rastliny drvia, semená sú tmavohnedej farby. Karibské prípravky sú obvykle horšej kvality, pretože obsahujú veľa stonkových častí.

Severoafrická marihuana

Severoafrická marihuana je svetlo zelená, prípadne žltá. Je nadrobno nasekaná rastlinná drť, ktorá obsahuje semená a stonkové časti.

Juhoamerická marihuana

V Južnej Amerike sa vyrába marihuana podobná karibskej, teda horšej kvality, obsahujúca viac vláknitých častí a menej oleja.

Indická marihuana

Indická marihuana má tri bežné typy:

-          hnedá farba, veľmi lepkavá a obsahuje kvetné a plodnaté konce vetřev

-          tmavo hnedá alebo tmavo zelená farba, podobná juhoafrickej konope

-          zelená farba, zložená hlavne z listov

 

Marihuana je najčastejšia mäkká droga, ktorá je rozšírená po celom svete. Hlavnými konzumentmi sú ľudia vo veku od 15 do 25 rokov. Široká verejnosť usudzuje, že aj keď marihuana nie je pre človeka smrteľne nebezpečná, tvorí most ku tvrdším drogám ako sú extáza, pervitín, heroín alebo kokaín.

Pri prvej konzumácii sa marihuana prejavuje veľmi individuálne. Niektorí konzumenti pociťujú ospalosť, sucho v ústach alebo eufóriu, ktorú zvyčajne zažívajú pravidelnejší konzumenti. Aj doba účinku je individuálna, ale priemerne to je 1–5 hodín.

Obvyklé účinky vyvolané marihuanou sú:

  • zmenené vnímanie času, priestoru a osôb
  • eufória, pocit šťastia a veselosť
  • nesúvislý tok myšlienok a reči
  • zaostrenie zmyslov
  • niekedy únava, ťažkopádnosť, závrate a sucho v ústach
  • zrakové halucinácie (pri väčších dávkach)
  • sluchové halucinácie (pri väčších dávkach)

Spôsob užívania

Sú rôzne spôsoby prípravy a užívania. Pri fajčení sa účinok prejaví po 1–10 minútach a trvá 1–4 hodiny. Ak sa marihuana pridáva ako prísada do jedál, účinok sa prejaví po 30–60 minútach, a trvá 2–6 hodín.

Fajčenie

Marihuana sa fajčí samostatne, alebo v zmesi s tabakom. Cigareta s marihuanou sa nazýva aj joint. Iný spôsob fajčenia marihuany je aj pomocou improvizovanej alebo špeciálnej vodnej fajky zvanej bong alebo bongo. Používa sa aj malá fajočka.

Marihuanový dym poškodzuje pľúca rovnako ako tabakový, alebo každý iný dym. Fajčenie marihuany dráždi horné dýchacie cesty 15 krát viac ako fajčenie tabaku. Aj keď sa marihuana fajčí menej, 4 jointy majú rovnakú škodlivosť ako krabička cigariet, pretože obsahuje 4 krát väčšie množstvo dechtu ako cigareta. Pri inhalácii sa dlhšie drží v dýchacích cestách (pre väčší účinok). Má sa za to, že marihuana podporuje vznik rakoviny pľúc, hoci sa to doteraz nedokázalo.

Joint

Ručne balené cigarty s marihuanou - jointy.

Joint je ručne vyrobená marihuanová cigareta. Skladá sa z papierika, filtra (tvrdý papier, najčastejšie roh z krabičky cigariet), tabaku a marihuany. Do jointu sa najbežnejšie pridáva tabak a marihuana (hlavne šišky) v rôznych pomeroch. Joint sa ale môže skladať buď iba z marihuany, alebo z marihuany a hašišu.

Iné spôsoby

Dajú sa z nej upiecť koláčiky, uvariť mlieko, kakao, čokoláda alebo vyrobiť maslo. Niekedy sa namáča v alkohole pre zvýšenie účinnosti.

Závislosť

Závislosť na marihuane sa vyskytuje veľmi zriedkavo a nikdy nie je fyzická, vždy sa jedná o psychickú závislosť. Aj keď sa mieša pri fajčení s tabakom, jeho prítomnosť je zanedbateľná v prípade závislosti na cigaretách. Smrť doteraz nebola preukázaná.


07.06.2016 19:51:53 - pierino: Jsem zběhlý v této věci. Vyzvat k diskusi. :-x
nebankovní půjčka online město albrechtice
22.06.2009 20:56:17 - Ando: Je to pitcovina....
27.05.2009 13:57:07 - tetrahydrocanabinol: ja ju milujem tje halusky legalize itttt.

a neni urcite navykova mozno psychycky pri vecsich davkachsmiley
23.05.2009 13:39:01 - didi: LEGALIZOVAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!smileysmiley

 
revolúcia je zvrat, obrat, základná, podstatná zmena, vznik novej kvality v určitom bode vývojového procesu, napr. vo vývoji spoločnosti je to sociálna revolúcia.