Na Slovensku je trestné prechovávať marihuanu, či už pre vlastnú potrebu alebo za účelom predaja.
Najstaršie dôkazy o používaní konopy pochádzajú z doby pred siedmimi tisíckami rokov v starom Babylone. Prvenstvo v pestovaní konopy mala Čína, najstarší historický dôkaz o využívaní konope sa našiel z doby neolitu v údolí Žltej rieky pred 6500 rokmi. Využívali konopu hlavne na šaty, rybárske siete, laná. Konopné vlákna sa s rozvíjajúcim priemyslom stále ľahšie získavali.
Fyzické poruchy
hromadí sa v mozgu, semenníkoch, vaječníkoch a v pečeni
Po vyfajčení jednej marihuanovej cigarety (joint) sa dá preukázať 40%-50% THC v bunkových membránach, po 4–8 dňoch v krvi, 10%-20% po 30 dňoch a 1% po 48–138 dňoch v tukovom tkanive a vo vlasoch. Pri pravidelnom užívaní sa účinná látka THC hromadí v organizme.
THC sa viaže na postsynaptické receptory centrálnej nervovej sústavy a spôsobuje spomalenie synaptického prenosu.
Dopady zriedkavejšieho používania |
znížená kapacita vnímania a porozumenia sťaženie koncentrácie zvýšenie reakčného času zmenená orientácia v čase a priestore zmeny nálad impulzívne chovanie |
Dopady chronického užívania |
znížená kapacita vnímania a porozumenia zhoršenie krátkodobej pamäti fajčenie drogy je karcinogénne (nikdy nebolo lekársky potvrdene) zvýšenie reakčného času zmenená orientácia v čase a priestore kolísanie nálad |
Vedľajšie príznaky |
rozšírené zornice červené oči zvýšená chuť na jedlo, hlavne sladké zvýšená spotreba tekutín sucho v ústach |
Charakteristika podľa regiónov
Západoafrická a karibská marihuana
Západoafrická a karibská marihuana je po skosení zelená, počas sušenia zhnedne. Je dobre lisovateľná vďaka vysokému obsahu živičných látok. Pri spracovaní sa plodnaté a kvetnaté časti rastliny drvia, semená sú tmavohnedej farby. Karibské prípravky sú obvykle horšej kvality, pretože obsahujú veľa stonkových častí.
Severoafrická marihuana
Severoafrická marihuana je svetlo zelená, prípadne žltá. Je nadrobno nasekaná rastlinná drť, ktorá obsahuje semená a stonkové časti.
Juhoamerická marihuana
V Južnej Amerike sa vyrába marihuana podobná karibskej, teda horšej kvality, obsahujúca viac vláknitých častí a menej oleja.
Indická marihuana
Indická marihuana má tri bežné typy:
- hnedá farba, veľmi lepkavá a obsahuje kvetné a plodnaté konce vetřev
- tmavo hnedá alebo tmavo zelená farba, podobná juhoafrickej konope
- zelená farba, zložená hlavne z listov
Marihuana je najčastejšia mäkká droga, ktorá je rozšírená po celom svete. Hlavnými konzumentmi sú ľudia vo veku od 15 do 25 rokov. Široká verejnosť usudzuje, že aj keď marihuana nie je pre človeka smrteľne nebezpečná, tvorí most ku tvrdším drogám ako sú extáza, pervitín, heroín alebo kokaín.
Pri prvej konzumácii sa marihuana prejavuje veľmi individuálne. Niektorí konzumenti pociťujú ospalosť, sucho v ústach alebo eufóriu, ktorú zvyčajne zažívajú pravidelnejší konzumenti. Aj doba účinku je individuálna, ale priemerne to je 1–5 hodín.
Obvyklé účinky vyvolané marihuanou sú:
- zmenené vnímanie času, priestoru a osôb
- eufória, pocit šťastia a veselosť
- nesúvislý tok myšlienok a reči
- zaostrenie zmyslov
- niekedy únava, ťažkopádnosť, závrate a sucho v ústach
- zrakové halucinácie (pri väčších dávkach)
- sluchové halucinácie (pri väčších dávkach)
Spôsob užívania
Sú rôzne spôsoby prípravy a užívania. Pri fajčení sa účinok prejaví po 1–10 minútach a trvá 1–4 hodiny. Ak sa marihuana pridáva ako prísada do jedál, účinok sa prejaví po 30–60 minútach, a trvá 2–6 hodín.
Fajčenie
Marihuana sa fajčí samostatne, alebo v zmesi s tabakom. Cigareta s marihuanou sa nazýva aj joint. Iný spôsob fajčenia marihuany je aj pomocou improvizovanej alebo špeciálnej vodnej fajky zvanej bong alebo bongo. Používa sa aj malá fajočka.
Marihuanový dym poškodzuje pľúca rovnako ako tabakový, alebo každý iný dym. Fajčenie marihuany dráždi horné dýchacie cesty 15 krát viac ako fajčenie tabaku. Aj keď sa marihuana fajčí menej, 4 jointy majú rovnakú škodlivosť ako krabička cigariet, pretože obsahuje 4 krát väčšie množstvo dechtu ako cigareta. Pri inhalácii sa dlhšie drží v dýchacích cestách (pre väčší účinok). Má sa za to, že marihuana podporuje vznik rakoviny pľúc, hoci sa to doteraz nedokázalo.
Joint
Ručne balené cigarty s marihuanou - jointy.
Joint je ručne vyrobená marihuanová cigareta. Skladá sa z papierika, filtra (tvrdý papier, najčastejšie roh z krabičky cigariet), tabaku a marihuany. Do jointu sa najbežnejšie pridáva tabak a marihuana (hlavne šišky) v rôznych pomeroch. Joint sa ale môže skladať buď iba z marihuany, alebo z marihuany a hašišu.
Iné spôsoby
Dajú sa z nej upiecť koláčiky, uvariť mlieko, kakao, čokoláda alebo vyrobiť maslo. Niekedy sa namáča v alkohole pre zvýšenie účinnosti.
Závislosť
Závislosť na marihuane sa vyskytuje veľmi zriedkavo a nikdy nie je fyzická, vždy sa jedná o psychickú závislosť. Aj keď sa mieša pri fajčení s tabakom, jeho prítomnosť je zanedbateľná v prípade závislosti na cigaretách. Smrť doteraz nebola preukázaná.